Filmowe inspiracje Kasi Lins czyli „Czego Dusza Pragnie”

Czego Dusza Pragnie to widowisko łączące niezliczone inspiracje Kasi Lins - piosenkarki, autorki tekstów i pianistki którą możecie znać z płyt ''Wiersz Ostatni'' i ''Moja Wina''. Zamiast oferować fanom kolejny koncert online w czasie kiedy zwykłe koncertowanie jest mocno ograniczone artystka poszła o krok dalej, łącząc ze sobą koncert, teatr, poezję i film. Elementy filmowych inspiracji od zawsze były ważnym elementem jej twórczego wizerunku, i w najnowszym projekcie nie jest inaczej. W tym tekście postaram się zachęcić was do obejrzenia tego show, przybliżając niektóre z filmowych inspiracji obecnych w ''Czego Dusza Pragnie'' już od pierwszych sekund. Nie wskażę wam jednak wszystkich kinowych odwołań ponieważ po pierwsze, sam znajduje nowe przy każdym kolejnym odtworzeniu, a po drugie, nie chcę zepsuć nikomu frajdy z odkrywania to nowych samemu. 

Aura tajemnicy, niepokoju, surrealnego szaleństwa kojarzy mi się głównie z jednym twórcą - Davidem Lynchem.

Oczywiste wizualne inspiracje Davidem Lynchem, o którym sama Kasia bardzo często wspomina pojawiają się tu od pierwszych scen, kiedy pozornie zwyczajny wywiad prowadzony przez Annę Gacek przybiera postać surrealistycznego koszmaru. Mamy tu po pierwsze - sowy, które po obejrzeniu serialu ''Miasteczko Twin Peaks'' i jego filmowej kontynuacji ''Ogniu Krocz Ze Mną'' kojarzą się już tylko z Lynchem. Od tego momentu przypadkowo spotkana sowa wydaje się dużo bardziej niepokojąca, a fraza ''Sowy nie są tym czym się wydają'' nie może wyjść z głowy.

Po drugie biały koń, który już wcześniej pojawił się w twórczości Kasi w teledysku do utworu Moja Wina, i który również może być przypisany do Lynchowskiej symboliki. Koń najbardziej kojarzy mi się z wizjami Sarah Palmer z ''Miasteczka Twin Peaks''. Lyncha jest tu więcej, bo wnętrze teatru gdzie odbywa się samo wydarzenie od razu przywodzi na myśl ''Mulholland Drive''. Na samym początku mamy nawiązania do scen z klubu Silencio, kiedy wykonująca przejmujący utwór Llorando wokalistka upada, a jej śpiew nie przestaje wybrzmiewać. Sunące przejścia i rozmycia tylko dodają tego specyficznego charakteru znanego z wyżej wymienionych dzieł oraz jeszcze jednego filmu Lyncha w szczególności - ''Zagubionej Autostrady''.

(lewy kadr: Mulholland Drive, reż. David Lynch, prawy: Czego Dusza Pragnie)

Utwór ''Kobiety by Bukowski'' sam w sobie zawiera odwołania do filmu ''Ostatnie Tango W Paryżu'' słynnego włoskiego filmowca Bernardo Bertolucciego w którym wystąpili Maria Schneider i Marlon Brando. Bertolucciemu towarzyszy tu sam Stanley Kubrick i jego ''Lolita'' z 1962 roku. Nawiązania te idealnie dopowiadają tematykę utworu i przez to nie stanowią tylko mrugnięcia okiem do słuchaczy a są integralną częścią całości.

Z kolei postać zakonnicy z piosenki ''Koniec Świata'' przywołuje na myśl innego włoskiego mistrza, Paolo Sorrentino, w szczególności (bezbłędny) serial ''Młody Papież'' ale też szeroko doceniany film ''Wielkie Piękno''. Mamy tu też inspirację naszym rodzimym kinem, a dokładniej klasykiem ''Matka Joanna Od Aniołów'' Jerzego Kawalerowicza o czym Kasia mówiła w wywiadach.

(lewy kadr: Matka Joanna od Aniołów, reż. Jerzy Kawalerowicz, prawy: Czego Dusza Pragnie)

Z wywiadów też można dowiedzieć się, że postać panny młodej która pojawia się w tytułowym utworze z jej drugiej płyty była inspiracją Timem Burtonem, najpewniej jego ''Gnijącą Panną Młodą'' co może być też ciekawą wskazówką interpretacyjną do samego utworu.

Migają nam tu fragmenty biało-czarnych filmów z lat 50. Krótki metraż ''How Do You Know It's Love?'' w reżyserii Teda Peshaka i inny, którego nie udało mi się zidentyfikować.

Jak czytamy w opisie: ''Każda piosenka jest osobną sceną, niezależną historią, która składa się na kompletną fabułę''.

Cały zespół oprócz muzyki udziela się też aktorsko, i razem z gośćmi w postaci Anny Gacek, Króla, Czesława Mozila i Aleksandry Domańskiej tworzą bardzo ciekawą i nie oczywistą część fabularną. Za reżyserie i scenariusz odpowiadają Kasia Lins, gitarzysta zespołu Karol Łakomiec (który jest też odpowiedzialny za niezwykle klimatyczne zdjęcia) i Maciej Aleksander Bierut. Wszystkim fanom kina polecam ''Czego Dusza Pragnie'' i gwarantuje wiele wrażeń wizualnych jak i tych muzycznych.

Na koniec mogę was zaprosić do kontynuowania zabawy w wyszukiwanie nawiązań filmowych (lub ogólnie kulturowych) w ''Czego Dusza Pragnie'' i gorąco polecam sprawdzić ten projekt, bo zasługuje na znacznie większy rozgłos!

Czego dusza pragnie dostępny w YouTube:

Przeczytaj także:

Autor

Fan sztuki, przede wszystkim muzyki i filmu. Obsesja na punkcie kina na dobre rozwinęła się u niego wraz z odkryciem Davida Lyncha. Za najlepszy film uważa ''Mulholland Drive'', największym sentymentem darzy ''Park Jurajski'', a największe ciary ma oglądając ''2001: Odyseja Kosmiczna''. Pisze dla portali filmeter.pl oraz falakina.pl. Większość roku spędza w Anglii, gdzie studiuje na kierunku Film Studies.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Alicja
Alicja
3 lat temu

Cudowne show 🖤
Ciekawy jest też fragment po „Rób Tak Dalej”, gdzie zza kurtyny wyłania się tajemnicza postać Kasi. Czyżby mroczne alter-ego? 👀
Skojarzyło mi się z 3 sezonem Twin Peaks 🌲

1
0
Would love your thoughts, please comment.x